Planowanie kuchni – jak dobrze zaplanować kuchnię?

Front Size > Poradnik > Planowanie kuchni – jak dobrze zaplanować kuchnię?
Warning: Undefined variable $interiart_sidebar in /usr/home/MyLogin/domains/frontsize.pl/public_html/wp-content/themes/interiart-child/single.php on line 18
Kuchnia wnętrze

Planowanie kuchni – jak dobrze zaplanować kuchnię?

Warning: Undefined variable $interiart_author in /usr/home/MyLogin/domains/frontsize.pl/public_html/wp-content/themes/interiart-child/single.php on line 128 |17 listopada 2022 Warning: Undefined variable $interiart_category in /usr/home/MyLogin/domains/frontsize.pl/public_html/wp-content/themes/interiart-child/single.php on line 144

Kuchnia to pomieszczenie w domu, podczas planowania którego szczególna wagę musimy przyłożyć do funkcjonalnych rozwiązań. Przygotowywanie posiłków, przechowywania naczyń i suchej żywności, rozstawienie sprzętu AGD – to wszystko będzie decydować o tym, czy w najbliższych latach będziesz cieszyć się komfortem i ergonomią. Planowanie kuchni warto przeprowadzić zatem w pełni świadomie, znając kilka ważnych zasad i praktycznych rozwiązań. W naszym najnowszym wpisie podpowiadamy, jak dobrze zaplanować kuchnię.

Planowanie kuchni – wyobrażenia vs rzeczywistość

Na początku każdy ma swoją wizję idealnej kuchni, w której wszystko jest na swoim miejscu, rozstaw mebli pozwala mieć wszystko pod ręką, a urządzenia AGD są tak rozstawione, aby przygotowywanie posiłków przebiegało jak najszybciej, a zachowanie czystości było bardzo łatwe. Niestety planowanie kuchni musi uwzględniać to, jak poprowadzona jest instalacja elektryczna, kanalizacyjna i gazowa, a także system wentylacyjny. O ile w przypadku projektu nowego domu można zaplanować to wcześniej, o tyle kupując mieszkanie deweloperskie lub z rynku wtórnego trzeba najczęściej dostosować się zastanego stanu rzeczy.

Kuchnia – planowanie z uwzględnieniem swoich potrzeb

W kuchni dzieje się dużo, przede wszystkim przygotowywanie posiłków jest tam zajęciem twórczym i wymaga optymalnego planowania kuchni. Zatem jak zaplanować funkcjonalną kuchnię? Pod uwagę musisz wziąć jej kształt i wymiary. Nie wszystko, co świetnie prezentuje się na ekspozycji, sprawdzi się w Twojej kuchni, m.in. ze względu na jej wymiary i kształt, a także Twoje indywidualne preferencje.

Zobacz też: Jak obliczyć wymiary frontów kuchennych

Jak zaplanować szafki w kuchni? Przemyśl, jak często przyrządzasz posiłki, ile naczyń i przechowujesz w kuchni, jak duże robisz zakupy i czy potrzebna jest Ci przestrzeń na przechowywanie suchej żywności. Planowanie mebli kuchennych powinno przede wszystkim przynieść efekty w postaci przestronności i funkcjonalności.

Uwzględnij także używane przez siebie urządzenia AGD – czy używasz zmywarki, jak dużej potrzebujesz lodówki, czy na meblach mają stać dodatkowe urządzenia, takie jak np. mikrofalówka, robot kuchenny czy ekspres do kawy. Ważne jest także to, czy Twoja kuchnia będzie pełnić również funkcję jadalni – jeśli tak, konieczne jest znalezienie miejsca na stół i krzesła.

Zobacz też: Jakie fronty do kuchni? Kompleksowy poradnik wyboru frontów kuchennych

Planowanie mebli kuchennych

Kluczową rolę w Twojej kuchni odegrają meble. Planowanie mebli kuchennych musisz potraktować bardzo poważnie, bowiem to od nich będzie zależało to, czy Twoja kuchnia będzie ergonomiczna i funkcjonalna, a także jak będzie się prezentować – tu szczególnie istotne powinny być dopasowane do stylu fronty kuchenne.

Jak zaplanować małą kuchnię? Zdecyduj się na meble z pojemnymi szafkami, pomóc mogą Ci również wysokie szafki wiszące, dzięki którym powiększysz swoją powierzchnię do przechowywania naczyń i suchego prowiantu. Dobry rozwiązaniem okażą się także wyższy stół bądź blat i hokery, zajmujące mniej miejsca niż standardowe krzesła.

Oczywiście warto pomyśleć nie tylko o przestronności, ale również o wyglądzie kuchni, pamiętaj o tym, że dodatki do mebli kuchennych powinny współgrać z wystrojem.

Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię – sprzęt AGD

Układ urządzeń AGD to jeden z najważniejszych elementów tego, jak zaplanować funkcjonalną kuchnię. Jeśli tylko układ instalacji na to pozwala, zadbaj o to, żeby ułożyć zgodnie z tzw. ciągiem kuchennym, czyli w takiej kolejności, w jakiej będziesz ich używać. Ważne jest też zachowanie minimalnej odległości między nimi, tak aby korzystanie z nich było możliwie jak najbardziej ergonomiczne.

Jak dobrze zaplanować kuchnię – nie zapomnij o dodatkach

Jak zaplanować kuchnię IKEA, aby zachwycała każdego, kto do niej wejdzie? Pamiętaj o tym, że diabeł tkwi w szczegółach, dlatego uchwyty i klamki do frontów kuchennych także warto wybrać z myślą o stylu aranżacji. Na szczęście we Front Size masz szerokie możliwości wyboru zarówno samych frontów, jak i dodatków, takich jak uchwyty, cokoły czy listwy wykończeniowe.

Zobacz też: Jakie uchwyty do szafek kuchenny? Zachowaj estetykę i funkcjonalność kuchni

Korzystając z oferty Front Size, masz możliwość zaplanowania swojej kuchni zgodnie ze swoją wizją i oczekiwaniami. 

Udostępnij:
Warning: Undefined variable $interiart_infoAuthor in /usr/home/MyLogin/domains/frontsize.pl/public_html/wp-content/themes/interiart-child/single.php on line 209