Prawidłowe wymierzenie frontów kuchennych pozwala zrealizować projekt z zachowaniem precyzji. Poznaj zasady, którymi musisz kierować się podczas mierzenia frontów kuchennych, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty.
Wymiana frontów kuchennych – dlaczego wymiary frontów są takie ważne?
Perfekcyjnie wykonane meble kuchenne powinny znakomicie się prezentować, a przede wszystkim być funkcjonalne i sprawne technicznie. Fronty szafek i szuflad powinny umożliwiać swobodne otwieranie i zamykanie, bez ocierania i zahaczanie się elementów. Jednocześnie szczeliny pomiędzy frontami nie mogą być zbyt duże, aby zachować estetykę mebli. Wszystkie szczeliny pomiędzy frontami w idealnie wykonanych meblach powinny tworzyć równoległe i prostopadłe linie.
Najważniejsza zasada – dokonuj pomiarów od wewnątrz
Na początku musisz pamiętać o zasadzie mówiącej o tym, że pomiarów frontów szafek kuchennych należy dokonywać od ich wewnętrznej strony. Tylko wtedy można zachować pełną precyzję, a wynika to z faktu, że po wewnętrznej stronie fronty zachowują prosty kształt i właśnie tamta ich strona ma bezpośredni kontakt z modułem mebla. Od zewnątrz natomiast mamy do czynienia z różnego rodzaju zdobieniami, ścięciami czy zaokrągleniami, które mogą zakłócać przeprowadzenie pomiaru.
Jak obliczyć wymiary frontów – wysokość
Podstawowa zasada mówi o tym, że wysokość frontów kuchennych mierzy się od góry. Wynika to z faktu, iż różnica odległości krawędzi frontu od górnej i dolnej krawędzi szafki różnią się.
Sprawdź naszą ofertę
Wymiary frontów kuchennych – odległości pomiędzy elementami
Meble kuchenne mogą składać się z pojedynczych szafek, aczkolwiek jeden moduł może także zawierać kilka osobnych szafek lub szuflady. Wówczas będzie wymagał zamontowania kilku frontów. Obliczanie wymiarów frontów ma wtedy szczególnie istotne znaczenie, ponieważ od dokonania pomiarów zależy to, wszystkie fronty będą otwierały i zamykały się bez przeszkód. Do tego dochodzi jeszcze kwestia estetyczna w postaci odstępów pomiędzy frontami.
W tym miejscu ważne jest to, że odległość pomiędzy poszczególnymi frontami jednego modułu powinna wynosić 2,5 mm lub 3 mm.
Wymiary frontów do kuchni – szerokość
Kolejna zasada mierzenia mówi o tym, że wymiary frontów kuchennych muszą być mniejsze niż szerokość modułu. Szerokość frontu powinna być mniejsza o 2 mm od każdej krawędzi modułu. Łącznie daje to szerokość frontu o 4 mm mniejszą niż całkowita szerokość modułu.
Tutaj pod uwagę należy wziąć też szafki sąsiadujące ze sobą. Jeśli zatem każdy front jest oddalony od krawędzi modułu o 2 mm, to fronty dwóch sąsiadujących ze sobą szafek będą od siebie oddalone o 4 mm.